Logo
Ciekawe

Pingpong-owe ciekawostki

n W 2004 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach władze światowej federacji tenisa stołowego ITTF wprowadziły kontrowersyjny przepis, iż Chińczycy będą losowani w tej samej połówce. W tym samym roku powstaje samobójczy projekt, by z rozgrywek przyszłej Olimpiady w Pekinie w 2008 roku wycofać gry podwójne. Wszystkie te szalone i niesprawiedliwe plany mają za zadanie ograniczyć hegemonie Chińczyków w tenisie stołowym. Dodajmy, iż wprowadzony wcześniej przepis, by serw był "widoczny" dla przeciwnika również był wprowadzony z powodu Chińczyków.

n ITTF w sezonie 2002/2003 wprowadza serwis z forhendu i bekhendu "widoczny" dla przeciwnika.

n W sezonie 2001/2002 rozpoczęto rozgrywki na świecie wg. nowej formuły tzn. mecze gra się do 3 wygranych setów do 11, a w zawodach najwyższej rangi do 4 wygranych setów do 11.

n W sezonie 2000/2001 w Polsce została wprowadzona piłeczka pingpongowa o średnicy 40 mm.

n Odwrotną historię przeżył Lucjan Błaszczyk w meczu superligi granym z Austrią (jesień 1999 r.). W grze z Qian Qianli przegrał pierwszego seta 21:1, by dwa następne łatwo wygrać do 10 i 16. Niestety Polska przegrała 3:4.

n Timo Boll zawodnik I ligi niemieckiej w meczu ligowym pomiędzy jego drużyną TTV Gonnern, a TTG RS Hoengen (29.10.1999 r.) w pierwszym secie uległ chińczykowi Chen Weixing aż 1:21. Drugiego seta również przegrał, ale już na przewagi 21:23. Pomimo tego jego drużyna wygrała 6:4.

n W Wojewódzkim Drużynowym Turnieju Miast (22.11.1998 r.) Sebastian Krupa reprezentujący Chorzów po przegraniu pierwszego seta, przegrywał w drugim 9:20 w walce z Markiem Dąbrowskim z Gliwic. Pomimo tego Chorzowianin wygrał 22:20 i trzeciego seta. Turniej wygrał wtedy Chorzów przed Katowicami i Gliwicami.

n W 1988 roku wprowadzono tenis stołowy do programu Igrzysk Olimpijskich (Seul).

n W 1992 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w ćwierćfinale gry podwójnej grali Andrzej Grubba i Leszek Kucharski przeciwko parze francuskiej Damien Eloi i Jean-Philippe Gatien. Polacy po wygraniu pierwszego seta w drugim prowadzili aż 20:11. Mimo takiej przewagi Polacy przegrali tego seta i również trzeciego, a były to już ostatnie lata kiedy nasi mistrzowie mogli pokusić się nawet o mistrzostwo olimpijskie.

n Podczas Międzynarodowych Mistrzostw Belgii w 1986 r. za dżentelmeńską postawę został uhonorowany Norbert Mnich nagrodą "Fair Play", którą odebrał w siedzibie UNESCO.

n 1 lipca 1985 roku wprowadzono przepis na mocy którego jedna strona rakietki powinna być jasnoczerwona, a druga czarna.

n W roku 1985 nakazano grać okładzinami jedynie w dwóch kolorach: czerwony lub czarny (wyjątkowo zielony).

n Pierwsza edycja superligi tenisa stołowego rozegrana została na przełomie 1967/68.

n Okładzina do gry w tenisa stołowego (podkład + warstwa wierzchnia) nie może przekraczać 4 mm. Przepis ten wprowadzono w 1959 roku.

n Rekordzistą w zdobyciu złotych medali na mistrzostwach świata jest Victor Barna z Węgier. Ten zawodnik zdobył 21 złotych medali.

n W 1958 roku zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Europy, a w 12 lat później pierwsze Mistrzostwa Europy juniorów. Rozgrywki żeńskie zorganizowano w 1964 roku.

n W 1957 roku powstała Europejska Unia Tenisa Stołowego (ETTU) zrzeszająca obecnie 33 federacje.

n W 1951 roku w Polsce pięciu osobom nadano tytuł trenera (bez egzaminów).

n W 1950 roku Japończycy zakładają słynną firmę tenisa stołowego o nazwie "Butterfly".

n Najdłuższą wymianę na świecie zagrali Polak narodowości żydowskiej Alex Erlich i Rumun Ferenc Paneth. Było to na Mistrzostwach Świata w Pradze w 1936 r. W półfinale turnieju drużynowego grali o jeden punkt 2 godziny i 15 minut, a piłka przeszła przez siatkę ok. 10 tysięcy razy.

n W 1934 roku jako pierwsza w świecie rozpoczyna produkcję sprzętu do tenisa stołowego szwedzka firma "STIGA".

n 1 listopada 1931 roku powstaje Polski Związek Tenisa Stołowego (PZTS).

n Pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrano w grudniu 1926 roku w Londynie.

n W roku 1927 zabroniono serwisów, w których obrót piłki nadawany był palcami.

n Międzynarodowa Federacja Tenisa stołowego powstała ITTF (International Table Tennis Federation) powstała 15 stycznia 1926 roku.

n Początek tenisa stołowego w Polsce zakłada się na rok 1923/24.

n Pierwsza krajowa federacja powstała w Anglii w 1902 roku (ETTA - English Table Tennis Association). Następne to Walia (1921), Austria (1923), Szwecja (1926).

n Pierwszy turniej tenisa stołowego rozegrano w Quens Hall w Londynie - 1898 roku.

n W 1890 roku powstała pierwsza piłeczka pingpongowa z celuloidu.

n Tenis stołowy powstał w Azji (Chinach) w XVII wieku, natomiast w Europie w ten sport grali już w XVIII wieku angielscy żeglarze.

n Rotacja piłeczki pingpongowej przy topspinie może osiągnąć 50 obr/s (3000 obr/min).

n Szybkość do 170 km/h może osiągnąć silnie uderzona piłeczka pingpongowa.

n W kontakcie ze stołem pingpongowym piłka podczas zbicia może zostać zdeformowana w 20%, a po odbiciu wraca do poprzednich wymiarów.

n Przeciętny czas gry zawodników ofensywnych przy stole wynosi ok. 5 minut (czysty czas gry wynosi wtedy tylko 2 minuty).

Terminy | Wyniki | Ranking | Miejsca gierUKS | ŚLA | Oscary | Galeria | Informacje | Kalendarz | Polska | Niemcy | Foto | Druki | Przepisy
Sprzęt | Dieta | w Polsce | na świecie | Ankieta | Linki | Inni | Wyróżnienia | Patronat | Archiwum | Sylwetki | Redakcja | Nasze Życie