Logo Informacje
Różne (1998-2000)


Speedy SoftMAKSS Innovan Firma Tibhar wypuściła kolejne nowe okładziny. Pierwsza "Speedy Soft" o grubości 1.5 i 2.0 mm. Druga "MAKSS" o grubości 2.4 i 2.6 mm. Również Stiga wyprodukowała kolejną okładzinę o nazwie "Innova ultra light".




n W III Mistrzostwach Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym w Częstochowie w klasyfikacji indywidualnej wygrał Łukasz Lewandowski z Poznania, przed Dawidem Ostrowskim z Wrocławia i Michałem Wieczorkiem z Częstochowy. Na czwartym miejscu znalazł się Sławomir Wentczuk z Drohiczyna. W klasyfikacji zespołowej mistrzostwo zdobyła drużyna z Częstochowy (Michał Wieczorek, Rafał Praski, Norbert Tomczyk, Łukasz Dybowski). Drugie miejsce dla Drohiczyna (Sławomir Wentczuk, Andrzej Lubowicki, Jarosław Rosłon, Paweł Greszek, Janusz Dąbrowski), a trzecie dla Poznania (Łukasz Lewandowski, Piotr Majchrzak, Jędrzej Jaworski).

n Ukazała się książka prof. Radivoja Hudetza "Table Tennis 2000 Technique with Vladimir Samsonov". Publikacja opisuje technikę współczesnego tenisa stołowego opartą głównie na grze czołowego zawodnika świata Vladimira Samsonowa. Zawarte są tu liczne kinogramy, zdjęcia i rysunki. Książka dostępna jest w języku angielskim.

Buty Adidasa - MI-TT-ENIUMn Firma Adidas wyprodukowała nowe buty pod nazwą "Mittenium". W butach tych już grają Elke Schall z Niemiec oraz bracia Phillippe i Jean-Michel Saive z Belgii. W butach tych o wadze 350 g zastosowany jest m.in. "Torsion system". Czy to będą buty przyszłości, zobaczymy.



Torba Adidasa -  TEAM BAG LKoszulka Andro - TT JERSEYn Kilka lat temu firma Andro przebojem weszła na rynek niemiecki i teraz ma aspiracje by być jedną z najlepszych firm na świecie produkującą sprzęt do tenisa stołowego. Pod koniec roku 2000 Andro wypuściła nową kolekcję. Z lewej strony na zdjęciu torba Team Bag L (63x35x33 cm) z tej kolekcji, a z prawej koszulka dla kobiet bez kołnierzyka z nowością - ściętymi rękawkami.


Kolekcja Tibhara - VSn Firma Butterfly wypuściła na sezon 2000/2001 kolekcję odzieży (koszulki z kołnierzykiem bez guzików) oraz toreb i pokrowców pod nazwą "Dingo". Torba sportowa z tej kolekcji jest prawie kopią torby z sezonu 94/95 pod nazwą "Match", bardzo udanego zresztą wzoru w tamtych latach. Cała kolekcja Dingo jest to odpowiedzią na kolekcję "Tirano" firmy Donic. Inna kolekcja firmy Butterfly pod nazwą "Bonny" posiada koszulki zapinane na zamek błyskawiczny. Natomiast Tibhar wypuścił kolekcję odzieży pod nazwą "VS" - na zdjęciu.




n Od nowego sezonu 2000/2001 zawodnicy zaczną grać nowymi większymi piłeczkami pingpongowymi (średnica - 40 mm). Przepis ten obowiązuje na wszystkich międzynarodowych turniejach. PZTS wprowadził dużą piłkę jako jedynie obowiązującą na wszystkich OTK-ach, w ekstraklasie i I lidze oraz w barażach o wejście do I ligi. Jeśli chodzi o niższe szczeble rozgrywek wprowadzenie dużej piłki pozostawia się w gestii wojewódzkich związków. Małą piłką (38 mm) będą jeszcze grali żacy, skrzaty oraz zawodnicy w turniejach Mini Olympic Games i w UKS-ach. Według ITTF w rozgrywkach krajowych będzie można stosować małą piłę do końca sezonu 2001/2002.

n Jastrzębie było miastem gdzie rozegrano półfinał Mini Olimpic Games w Tenisie stołowym (14.05.00.) W dziewczętach wygrała Margarita Piesocka z AZS Wrocław, przed Kamilą Borkowską z SP Kadłub Turowski i Rachelą Dytko z JKTS Jastrzębie. Wśród chłopców wygrał Michał Mrowca z JKTS Jastrzębie, przed Danielem Bąkiem z SP Nr 1 w Kostrzynie i Pawłem Gackiem z MK STS Polkowice.

n W Śląskich Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej (klasy VI i młodsi), które odbyły się 11.04.2000 r. w Zawierciu pierwsze miejsce wywalczył Karol Brauntsch z SP Łyski. Drugi był Michał Mrowca z SP 10 z Jastrzębia, a trzeci Paweł Sobczyk z SP 2 z Tarnowskich Gór. Zespołowo wygrała Szkoła Podstawowa Nr 2 w Tarnowskich Górach przed Szkołą Podstawową Nr 10 z Jastrzębia i z Łysk. Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Marta Kuznicius z SP Rogów, przed Olgą Grudzińską z SP Choroń i Wiolettą Miklar (SP Nr 10 z Jastrzębia). Zespołowo wśród dziewcząt wygrała Szkoła Podstawowa Nr 6 z Zawiercia. Drugie miejsce przypadło SP 10 z Jastrzębia, a trzecie SP z Rogowa.

Tibhar Rapid SoftTibhar Vari Spinn Firma Tibhar wyprodukowała nowe okładziny Rapid Soft (1.6, 1.8, 2.0, i max) w cenie 51,90 DM oraz Vari Spin D.TecS (1.5, 1.8, 2.0 mm) w cenie 45,90 DM. Okładzina Butterfly Sriver kosztuje 52,90 DM.





n
Firma Donic wprowadziła na rynek nową kolekcję ubioru (koszulki , spodenki, dresy) i sprzętu (torby, pokrowce) na 2000 rok.

n Podczas odbywających się w Eindhoven 45. Mistrzostw Świata na Kongresie ITTF wybrał nowego Prezydenta, po rezygnacji Chińczyka Xu Yinshenga. Został nim 47-letni Kanadyjczyk (narodowości egipskiej) Adham Sharara. Obecnie w Zarządzie ITTF zasiadają: Wiceprezydent - Pierre Albertini (FRA), Wiceprezydenci Wykonawczy (finanse) - Pierre Albertini, Yap Yong Yih (MAS), Wiceprezydenci Wykonawczy - Nils Bergstrom (SWE), George Segun (NGR), Yang Shuan (CHN), Wiceprezydenci Kontynentalni - Stefano Bosi (ITA) - Europa, Bruce Burton (CAN) - Ameryka Płn, Cherif Hajem (TUN) - Afryka, Han Sang Kook (KOR) - Azja, Neil Harwood (AUS) - Australia i Oceania, Miguel Angel Delgado (GUA) - Ameryka Łac.

n
ITTF planuje zwiekszenie średnicy piłeczki pingpongowej z 38 mm do ok. 40 mm, celem zwiekszenia atrakcyjności tenisa stołowego w telewizji.

n
Skład Zarządu PZTS na dzień 09.03.00 jest następujący: Prezes - Adam Giersz, Wice-prezesi - Marek Wnuk i Wojciech Waldowski, Skarbnik - Jan Wnęk, Sekretarz - Sylwester Małecki, Członkowie Zarządu - Władysław Chrabąszcz, Tadeusz Czyczel, Roman Fajkus, Janusz Konieczny, Kazimierz Skrzypek, Tadeusz Szydłowski, Zdzisław Waśkowski, Ryszard Weisbrodt, Jerzy Klinger, Komisja rewizyjna - Przewodniczący - Jan Nocoń, Członkowie - Tadeusz Czułno i Jan Błaszczak. W ramach Zarządu działają następujące komisje: Komisja Techniczna - Wydział Gier i Dyscypliny - Sylwester Małecki, Komisja Sportu Wyczynowego i Profesjonalnego - Tadeusz Czyczel, Komisja Sportu Młodzieżowego - Kazimierz Skrzypek, Komisja Kształcenia i Oceny Kadr Trenerskich - Ryszard Weisbrodt, Komisja Rozwoju i Promocji - Władysław Chrabąszcz, Komisja Regulaminowo-Statutowa - Marek Wnuk, Komisja Sportu Masowego - vacat. Przy Zarządzie Związku działają: Rada Związku - Adam Giersz, Kolegium Sędziów - Janusz Konieczny, Kolegium Ligi - Waldemar Moska, Rada Trenerów - Zdzisław Derdoń.

n W Częstochowie zakończyły się II Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym. Udział wzięło 60 zawodników z 20 polskich seminariów. Wygrał faworyt alumn Arcybiskupiego Seminarium Duchownego z Poznania Łukasz Lewandowski. Drugi był Dawid Ostrowski z Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Brązowy medal wywalczył diakon Marek Ogrodowicz z Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. W turnieju drużynowym powtórzyła się klasyfikacja sprzed roku. Pierwsze miejsce przypadło ASD Poznań, drugie - WSD Przemyśl, trzecie - MWSD Wrocław, czwarte - WŚSD Katowice. Organizatorami mistrzostw były dwie częstochowskie uczelnie: Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne i Wyższa Szkoła Pedagogiczna.

n Trwają badania nad wprowadzeniem do użytku "boxu", w którym przebywająca rakietka z naklejonymi okładzinami nie straci świeżości kleju. Zasada działania jest na nadciśnienie.

n Zawodnicy WSP Częstochowa w kat. kobiet (Anna Smykowska, Beata Molik, Patrycja Molik, Wioleta Świniuch) jak i mężczyzn (Jacek Koziarski, Dominik Kufel, Piotr Minkus, Damian Polaczkiewicz) zostali zwycięzcami w Mistrzostwach Mistrzów Lig Międzyuczelnianych, które odbyły się w Częstochowie (08-09.11.1999 r.).

n Mistrzami Polski w 41. Indywidualnych Mistrzostwach Polski Kolejarzy, które odbyły się w Gliwicach (13-14.11.99.) zostali: Ewa Popanda - DOIK Katowice (kat. do 35 l.), Jadwiga Chwedyna - GZ Gliwice (kat. pow. 35 l.); Roman Lewandowski - CM Bydgoszcz (kat. do 35 l.); Bogdan Skryniuk - IZ Olsztyn (kat. 36-45 l.); Jerzy Adamski - IZ Wałbrzych (kat. pow. 45 l.).

Tischtennis-sportn Niemieckie pismo "Deutscher Tischtennis-Sport" od października 1999 r. zmieniło szatę graficzną. W piśmie przeważa kolor niebieski i czcionka typu "Arial". Z miesiąca na miesiąc coraz więcej jest reklam sprzętu tenisa stołowego. Cena pisma pozostała bez zmian czyli 7 DM.









n W Akademickich Mistrzostwach Polski we Wrocławiu (30-31.08.1999 r.) triumfował Wojciech Kołodziejczyk (AZS AWF Gdańsk) pokonując w finale po niezwykle zaciętym meczu Krzysztofa Kaczmarka (AZS WSP Zielona Góra) 2:1 (-18,20,18). Trzecie miejsce zajął Michał Gołdyn z AZS Gliwice oraz Dariusz Kiełb z AZS Politechniki Wrocław. Pierwszy w półfinale przegrał z Kołodziejczykiem 1:2 (12,-12,-14), a drugi z Kaczmarkiem 1:2 (14,-17,-15). Wśród kobiet wygrała Margarita Piesocka pokonując w finale 2:0 (16,16) Alinę Mikijaniec (obje AZS Politechnika Wrocław). Trzecia była Izabela Frączak (AZS Uniwersytet Łódź) i Patrycja Molik (AZS WSP Częstochowa). Pierwsza przegrała w półfinale z Mikijaniec 1:2 (15,-24,-11), a druga z Piesocką 0:2 (-10,-10).
W grach podwójnych najlepsi byli: Wojciech Kołodziejczyk z Krzysztofem Kaczmarkiem, Alina Mikijaniec z Mariną Zarzycką i Anna Bednarska z Sławomirem Karwatką. W klasyfikacji klubowej zdecydowanie wygrał AZS Politechnika Wrocław.

n W Geteborgu zakończyły się Mistrzostwa Europy Weteranów (28.06 - 03.07.1999 r.). Gry prowadzono w następujących kategoriach wiekowych mężczyzn i kobiet: powyżej 40, 50, 60, 65, 70, 75 i 80 lat. Najwięcej medali zdobyli zawodnicy i zawodniczki z Niemiec. Z naszych weteranów startowali Karol Bula i Adam Szczypta, którzy wyszli z grupy.

n ITTF zatwierdził nową listę okładzin na sezon od 1 lipca 1999 roku do 30 czerwca 2000 roku. Nie znalazły się na niej okładziny o długich czopach.

n Politechnika Radomska (kobiety) i Politechnika Wrocławska (mężczyźni) zwyciężyły w Mistrzostwach Polski Politechnik, które odbyły się 17-18.04.1999 r. w Krakowie.

n W Mistrzostwach Politechniki śląskiej w Gliwicach (rok akademicki 1998/99) w kat. "zawodowcy" wygrał Tomasz Baranowski przed Łukaszem Strofem i Katarzyną Białowąs. Natomiast w kat. "amatorzy" pierwszy był I. Copija przed W. Wężykiem i Z. Łaskarzewskim.

n Zakończyły się Mistrzostwa Śląska Szkól Wyższych w tenisie stołowym. W roku akademickim 1998/99 zwyciężył Tomasz Kubicki z Akademii Ekonomicznej w Katowicach przed Tomaszem Baranowskim z Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Krzysztofem Jakubcem z Politechniki Łódzkiej - filii w Bielsku-Białej.

n Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego ITTF zabroniła od przyszłego sezonu grać długimi czopami. Jedynie kilkanaście takich czopów, które spełniają określone warunki mogą być używane.

n Firma Butterfly wypuściła nowe okładziny: gładką "Catapult" (o wiele droższą od "Srivera") oraz czopy "Relop attak".

n Tibhar wypuścił jeszcze w starym roku nową kolekcję ubioru pod nazwą "Laguna".

n W Mistrzostwach Polski Weteranów, które odbyły się 12-13.06.1999 r. w Bielsko-Białej w poszczególnych kategoriach zwyciężali: kobiety Walentyna Gniewek TTS Ruch Pniów; mężczyźni kat. 40-49 lat: Grzegorz Kozaczek Żory; kat. 50-59 lat Eugeniusz Górecki Gdańsk; kat. 60-69 lat Dariusz Supeł Łódź; kat. 70-79 lat Adam Szczypta Przełom Bujaków, kat. pow. 80 lat Stanisław Michna Bielsko-Biała. Odbyły się również gry podwójne.

n Tegoroczna ogólnopolska impreza Polskiego Związku Tenisa Stołowego pod nazwą Mini Olympic Games (dla dzieci do lat 12) odbyła się w Koninie 28-30.05.1999 r. Wśród chłopców pierwsze miejsce zajął Rafał Bandrowski z Olszanki przed Michałem Mrowcą ze Śląska i Wacławem Owczarkiem z opolskiego. Wśród dziewczynek wygrała Kamila Borkowska z opolskiego przed Natalią Piankowską z Gdynii i Kingą Kozubek z Gwozdnicy Dolnej. Po zawodach tradycyjnie zorganizowano turniej o Puchar PKOL (w turnieju tym może startować kadra polski). Niepokonanym został Michał Mrowca, a wśród dziewczynek Kamila Borkowska.

n XII Mistrzostwa Polski Ciepłowników odbyły się 26-28.03.99 r. w Lublinie. Mistrzem Polski został Andrzej Rutkowski z Grudziądza, który w finale pokonał Jerzego Sołtysiaka z Katowic. Tytuł drużynowego mistrza przypadł PEC Katowice (Jerzy Sołtysiak, Andrzej Jędras i Danuta Karkut). Kolejne miejsca zajęły drużyny z Chełmna i Siedlec. W zawodach wzięło udział 15 drużyn, a w turnieju indywidualnym 47 zawodników i zawodniczek.

Tackifire specialSriver-ELn Firma Butterfly wypuściła nowe okładziny: "Tackifire special" (w cenie "Bryce") o grubości podkładu 1.3, 1.5, 1.7, 1.9 i 2.1 mm oraz "Sriver-EL" (w cenie normalnego "srivera") o grubości 1.7, 1.9 i 2.1 mm. Natomiast Donic, żeby nie być gorszym jeszcze w starym roku sprzedaje nową kolekcję ubioru i sprzętu sportowego (torby, pokrowce itp.). Te dwie firmy od wielu lat rywalizują między sobą o prymat w światowym tenisie stołowym. Dochodzi do tego, że firmy przygotowują nawet dwie kolekcje ubioru w ciągu roku.

n I Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym odbyły się w Częstochowie. Mistrzostwo Polski WSD zdobył Łukasz Lewandowski, alumn II roku WSD w Poznaniu (były Mistrz Polski Kadetów). Wicemistrzem został Dawid Ostrowski z WSD we Wrocławiu. Trzecie i czwarte miejsce zdobyli Tomasz Pietrasz i Tomasz Picur (WSD Przemyśl). Startowało 63 zawodników.
W turnieju drużynowym zwyciężyło Wyższe Seminarium Duchowne z Poznania (Łukasz Lewandowski i Krzysztof Śliczny). Startowało 19 drużyn seminaryjnych z całej Polski.

n XX Mistrzostwa Szkół Pedagogicznych i Filii Uniwersytetów w Tenisie Stołowym wygrali zawodnicy z WSP Rzeszów (Skrzypek, Opalski, Lasek). Wśród pań I miejsce przypadło WSP Częstochowa (Smykowska, Narkiewicz, Bednarska). W turnieju indywidualnym niepokonanym został Krzysztof Kaczmarek z Zielonej Góry. Drugi był Dariusz Lasek z Rzeszowa, a trzeci Jacek Koziarski z Częstochowy.

n Grzegorz Mikuła z Dnia wygrał III Grand Prix Dziennikarzy w Katowicach. W finale pokonał Wojciecha Krzystanka z Radia Katowice. Trzeci był Jacek Sroka z Dziennika Zachodniego.

Stanisław Najasekn W V Międzynarodowych Mistrzostwach Śląska Weteranów triumfowali: kat. 40-49 lat: Grzegorz Kozaczek z Żor; kat. 50-59 lat: Ryszard Rdest z MOSiR-u Czeladź; kat. pow. 60 lat: Stanisław Najasek (na zdjęciu) z KTS Lędziny i open: Andrzej Gniewek z TTS Ruch Pniów.




n Mistrzem Polski Dziennikarzy został Stanisław Maliszewski. Drugie miejsce zajął Przemysław Michalski, a trzecie Janusz Pindera.

n Równolegle z IV G.P. Lędziny toczyły się zmagania w 6. Indywidualnych Mistrzostwach Śląska Weteranów. W kategorii najmłodszej tj. 40-49 lat triumfował Grzegorz Kozaczek z Żor, w kategorii 50-59 lat Roman Ćwik z Bartka Siemianowice, natomiast w najstarszej kategorii pow. 60 lat Stanisław Najasek z KTS Lędziny. W kobietach wygrała Zofia Wódka z Warty Zawiercie. Oprócz tego rozgrywane były gry podwójne w każdej kategorii i miksty.

n W Gliwicach zakończyły się 6. Indywidualne Mistrzostwa Śląska Szkół Ponadpodstawowych. W juniorach triumfował Marek Kądziela z Zespołu Szkół Kolejowych w Gliwicach. Kategorię młodzieżowców wygrał Karol Szotek z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach Z tej samej szkoły była zwyciężczyni w kategorii juniorek Joanna Łacińska. W młodzieżówkach wygrała Anna Minkus z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tarnowskich Górach.
Punktację generalną wygrało VIII Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach.

n W MDK "Centrum" w Chorzowie odbyły się Mistrzostwa Chorzowa Szkół Ponadpodstawowych. W juniorach wygrał Marcin Donot z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 3. Zawodnik ten ograł w finale podobnie jak rok temu Marcina Tomanka z tej samej szkoły. W młodzieżowcach wygrał Mariusz Cyrta przed Wojciechem Kamzelą (obaj z ZSZ Nr 3). Najlepszą juniorką została Marta Chytry z I Liceum Ogólnokształcącego. W młodzieżówkach niepokonaną została Barbara Kiełbusiewicz z Zespołu Szkól Gastronomiczno-Usługowych.
W klasyfikacji generalnej zwyciężyło III Liceum Ogólnokształcące.

n Ukazała się zapowiadana w listopadzie 1997 r. książka Andrzeja Grubby pt. "Ostatnia Piłka". Książka opisuje życie i karierę naszego tenisisty w formie "wywiadu rzeki". Prawie na każdej stronie czarno-białe zdjęcie. Niestety wiele interesujących epizodów z życia zostało skwitowane jednym zdaniem lub po prostu przemilczane.

n Dr Ryszard Kulczycki wydał książkę pt. "tenis stołowy 1919-1989" dotyczącą historii tenisa stołowego w Polsce.


Powrót